email

Články

Dukla B – Pankrác D 3-5

Kdeže předloňské sněhy jsou…

Před dvěma lety jsme s tímto soupeřem bojovali o medaile. Letos byly před zápasem karty rozdány jinak. Kdo vyhraje, tak bude mít po zbytek soutěže problémy, kdo prohraje, bude mít velké problémy. Vrátili jsme se po pěti týdnech domů (skutečně vypečené vylosování!), a nebylo nám to k užitku. V  napínavém zápase jsme nezvládli kritická místa a zaslouženě prohráli, i když to dlouho vypadalo na úspěch. Jenže to bychom (někteří) nesměli býti naprostými ťululumy. Sestava byla ochuzena o chybějící duo Pecháček-Kasalický, náhradníci však předvedli dobré, až skvělé výkony a porážka se upekla jinde. Pankráčáci nastoupili v nesilnější možné sestavě.

xxxxxxxx

Zápas na mne těžce dolehl, proto se omezím na rychlý průlet nad šachovnicemi.

Na 1. desce Pavel Pták rozehrál jakési “pomalé” zahájení (pomalé = moc nevystrkovat figurky) a poprosil mne cca po dvou hodinách o možnost dát to za remis, zápas vypadal dobře, a tak jsem mu půlečku nezakázal. První nabídka padla do prázdna a hrálo se až do časové tísně. Poslední, co jsem zahlédl byly dvakrát 4 minuty na hodinách a pozice, kdy bílé figury měli více místa na převalování, ale už jsem nespočítal, zda je materiál rovný. Remis nastala chvíli poté, jako rozumný kompromis pro oba borce.

Zápas výrazně ovlivnilo a asi i rozhodlo dobrodružství na 2. desce. Martin Nečada v zavřené pircce Viktora Jandovského jednoduše a razantně přehrál. Na konci zahájení vznikla podivná pozice, kdy bílý zcela vyklidil (s Ke1) dámské křídlo, aniž by královským pohnul. Martin pohrozil strašlivým šachem Jc2+, po kterém by si bílého krále vytáhl do volné arény k důrazné domluvě na téma, proč ještě nerošoval. (Martin má 35 minut, Jandovský 4 minuty na 20 tahů.) Martin sice Jc2+ hrozil, ale hrozbu neprovedl. Dejme slovo přímo smutnému DuklaBorcovi: “Bílý byl zcela přehrán a po 19...Ja3! hrozilo Jc2+ a král se musí vydat na d2, kde dostane brzy mat. Bílý zahrál 20.h5 a nyní 20...Jc2+ řešilo partii v několika tazích. Chtěl jsem hrozbu ještě posílit (stejně nemá co hrát - říkal jsem si, a bude to pro něj těžké s 5 minutami na 20 tahů hrát takovou pozici s králem v centru), zahrál jsem 20...Vac8? a po 21.Dh4 se jednak pro krále uvolnilo pole f2 a jednak mi bude hrozit skoromat po hxg6 (bílá věž je na h1). Takže klasická panika - než jsem zjistil, že se karta obrací, trvalo mi to asi 10 minut, pak jsem tomu ještě pomohl (přesnou hrou jsem mohl dostat partii stále do zhruba vyrovnané napínavé pozice, kde bych měl velkou výhodu ve spotřebě času). Takže jsem nenašel lepší obranu proti matu než dát figuru, abych mohl vyměnit dámy, ale bílý s přehledem všechno vyměnil a po kysně mu zůstala koncovka V+S+p proti V+2p, kde ovšem můj a-pěšec záhy padl. Tak jsem se vzdal s tak blbým pocitem, jaký jsem po partii už dlouho nezažil.”

Nebyl to jediný blbý pocit toho večera, proto neodcházejte od svým přijímačů, pro komerční přestávce budeme pokračovat…

Nedaří se vám hra v šachy? Nevadí zkuste něco jiného, třeba jídlo!

Koho tam máme dále? Petr Šiktanc 3. Sice uzmul ve střední zavřené hře pěšce, ale Míra Mašek za něj měl dostatek kompenzace. Petr v tísni chyboval a jeho pozice se chvíli zdála býti skoro k zahození. Dáma a nestejní střelci na každé straně hráli jasně do ruky černému, který se chvíli sápal po slabých pěšcích, chvíli zálibně pomrkával na odkrytého Petrova krále. Nakonec z toho oba borci upekli pro Petra mizernou, ale asi neprohranou nestejnou střelcovku, kdy černých pěšců bylo na desce celé hejno. Partie byla za stavu 1-4 dána rozumně za remis.

Na 4. desce se hned po zahájení hrála koncovka, věžová a špatná pro Ivana Krutinu. Jindra Melich mu oplatil loňskou porážku. Ivan se sice docela dlouho škubal, ale slabí pěšci, horší král a pasivní věž – když to sečtete, tak vám asi nic jiného než prohra nevyjde. Tato partie na dlouhou dobu před tísněmi fixovala skóre na %-1%, ale protože jiné partie stály dobře, měli jsme dlouho nakročeno k výhře…

První vážné škobrtnutí nám připravil Miloš Sakař 5. , který nejdříve asi v 7. tahu bezbolestně odebral čistého pěšce, aby propadl euforii. Soupeř však partii umně zauzlil, nijak výrazně, avšak přesto získal protihru v pozici D+V+LF. A pak jsem najednou z vedlejší židle koukal, jak v 32. tahu má Mrkos asi 50 minut, Miloš 6 minut a Miloš přemýšlí a přemýšlí a přemýšlí a možná u toho i chvílemi spí. Šoupu židlí, Miloš nic. Pokašlávám, Miloš nic. Minuta. Důrazný kašel. Nic. Dusivý kašel. Nic. Chroptím a lehkým úderem takřka Miloše shazuji ze židle. Konečně se probral, a tak mu říkám, TAHEJ! Miloš ještě chvíli nechápe, naštěstí se chytá a hraje 33.tah – zbývá mu 20 sekund. Teď trochu dílčího happyendu. Miloš to utahal (5 s na 2 tahy, 2 s na poslední tah) a pozici udržel do špatné koncovky J proti S se vzdáleným volným b-pěšcem černého. Nakonec byla partie dána za remis, černý si asi nepočínal dostatečně filigránsky, za stavu 1%-4%. Moje kašlání bylo dodatečně vyhlášeno jako nejnesportovnější počin večera.

Další nepěkný zážitek jsem spoluhráčům a přihlížejícím DuklaBorcům připravil já, Petr Sýkora 6. Můj soupeř výrazně snížil věkový průměr Pankráce, a to, že vyšel na mne, mne dvakrát nepotěšilo, protože v poslední době mám s potencionálními nápadníky svých dcer velmi mizerné výsledky (cca 0 z 5). Zahájení – otevřená pircka, kdy černý snadno postaví koňskou blokádu proti bílému izolátorovi e4 – mne zbavila chmur, navíc mladý soupeř hraje pomalu a neví si s pozicí rady. Avšak co soupeř nestíhal ve strategii, to dohnal v taktice. Přehlédl jsem netriviální obrat a odevzdal pěšce, který se však záhy ukázal jako nepodstatný. Koňská blokáda celé bílé pozice trvá. A když bílý zahrál neopatrně b2-b3, tak jsem si dámou přes a3 došel pro bílého Pa2 a srovnal materiál. Avšak tím strategická část partie bohužel skončila a přenesli jsme se (s mou vydatnou pomocí!) do houštin taktiky a časové tísně. Na začátku zápletky jsem měl 4 minuty proti minutě (30. tah) a lepší pozici. Na konci jsem spadl v prohrané pozici (39. tah). Zápletka byla tato: nechám stát napadenou věž a pomažu c-pěšcem do dámy. Výsledkem bude kvalita méně za dva pěšce a volné a+b v pohodlné koncovce. Jenže pak jsem dostal nápad: Postavím si druhou dámu. Což jsem udělal, ale pozice 2D+5P proti D+V+S+S+3P se nehrála, protože moje dámy nedokáží pokrýt jednoduchý mat. Soupeř napětí tísně na rozdíl ode mne zvládl a zvedl ze země zasloužený bod. Po této partii to bylo 1-3, vzápětí se vzdal Martin a bylo po zápase.

A co naši náhradníci? Oba dva přispěli k tomu, že se porážka nestala debaklem. Honza Štach 7. rozehrál bílými přehlednou pozici s malým centrem a prostorovou převahou, bez rizika, když se skoro všechno vyměnilo – až na stejnopolné střelce, byla remis nevyhnutelná. Jirka Světlý 8. svého soupeře chvíli po zahájení ošulil o kvalitu za pěšce, kterou dlouho a pracně a poctivě uplatňoval v koncovce 2v+3P proti V+S+4P. Partie zůstala úplně na konec a trochu zmírnila DuklaBéRány.

Co říci závěrem. Nějak to nejde… Musíme se před závěrem soutěže zmátořit a doufat. Situace ještě není zoufalá, a jedna výhra nás může posunout nad sestupové vody.