.: PŘIHLÁSIT SE :.

NickName: 

Heslo: 


Zaregistrovat se

.: KONTAKT :.

email

Články

DA B - Vyšehrad C 4-4

Místo rychle ujednaných 4-4 se bojovně hrálo, aby to dopadlo 4-4...

V zápase s vyšehradskými mladíky nám stačila remíza 4-4 k potvrzení celkového (velmi utěšeného) 3. místa. Výhra by nás dovedla ke stejném místu, a tak jsem vypsal ještě před zápasem anketu, zda hrát, nebo nabídnout na začátku 4-4. Výsledek byl zcela nerozhodný. Miloš Sakař a Petr Šiktanc byli pro hru, Martin Nečada a Ruda Soukal byly pro nehraných 4-4. Jirka Bauma a Petr Sýkora váhali a Peter Krasnay a Ivan Krutina se nevyjádřili…

A tak se chvíli hrálo, a než jsem vstal od partie, s tím, že už vlastně hrát nechci, protože můj soupeř má dosud velmi impozantních 9/10, a když nechci hrát, tak už mají “4-4 loudivci” většinu, tedy než jsem vstal od partie, tak už měl Miloš Sakař 8. dámu míň, zato Ivan Krutina 6. stál velmi dobře, až s drtivou převahou, navíc některé partie už byly znatelně spuštěny z řetězu, a tak na rané 4-4vyjednávání vůbec nedošlo.

Na lichých černé. Obě výhry naleznete v sekci Partie!

 

DA_B

  výsledek

Vyšehrad_C

 

1

Bauma

2237

%

Chalupa

2141

2

Šiktanc

2215

0-1

Vaněk

2196

3

Nečada

2145

%

Dočekal

2144

4

Soukal

2134

%

Řehák

2143

5

Krasnay

2084

%

Hlavsa

2121

6

Krutina

2076

1-0

Filipi

2078

7

Sýkora

2055

1-0

Janda

2121

8

Sakař

2095

0-1

Domlátil

2098

   

4-4

  

Zápas tedy byl na dvou šachovnicích značně rozviklán už od prvních minut. Zahájilo ho však dvě remízy. Nejdříve Ruda Soukal 4. postavil bílými vcelku normální, avšak sterilní pozici a pak ji dal za remis. Jirka Bauma 1. Předvedl opět povedený kousek ze svých laboratoří – tzv. Baumovo tuplované královské fianchetto (to jdou dopředu na 6. řadu nejen g, ale i f pěšec). Zahájení se mu podařilo ustát a pak se mi chvíli zdálo, že přebírá iniciativu a pak to byla remis. Asi té iniciativy nebylo až tak moc…1-1

Soupeř Ivana Krutiny 6. si počínal v zahájení bezelstně a ledabyle, Ivan mu záhy koňským šachem na d6 překazil rošádu a pak ho rychle sevřel a i když diváci (Radim Pospěch) avizovali jakousi dlouhou kombinaci, tak Ivan “jen” vystupňoval tlaky na maximum a pak se mu splašila dáma, která se několikrát (asi tak 2x) nabídla jako oběť za mat na 8. řadě. A protože při tomto hezkém sebeobětování něco pobrala, nastal rychlý konec. 2-1

Bohužel v tomtéž okamžiku nastavil Petr Šiktanc 2. z lepší pozice figuru a musel se hned vzdát. Na jeho pozici jsme dost spoléhali, a tak, když jsem viděl jak on i Ivan takřka synchronně podepisují partiáře, tak jsem propadl chvilkové euforii, že vedeme 3-1. Bohužel 2-2 je správný stav v tomto okamžiku…

A zápas nevypadá dobře. Martin Nečada 3. trpí v pircce, kterou soupeř pojal dosti útočně – rychlé e4-e5 a h2-h4. Martin sice vyměnil dámy, ale i tak jsou bílé lehké figury dotěrné. Tady asi více než remis nenastane… Peter Krasnay 5. má sice kvalitu více, ale má přivázanou věž ke králi střelcem, z vazby nelze uhnout, soupeř si může kvalitu kdykoliv vzít zpět. Pozice se zdá na první pohled pro bílého velmi nadějná. Budeme rádi za remis. Já - Petr Sýkora 7. jsem postavil obehrané a vcelku pevné schéma v pircce. Soupeř však nachází zajímavý převod věže a moje část mírně zablokovaného centra začíná lehce dýmat, ještě to nehoří, ale mohlo by se to rozhořet. Snad remis, ale může se to ještě zamotat, kysna a tak… Milošovi Sakařovi 8. se zahájení nevyvedlo, a to tak že velmi. Už cca 7. tah Ke1-e2 nevěstí nic dobrého, a protože za chvíli přijde Sg4+, za králem ještě stojí bílá dáma a na f3 není co představit, Miloš dává dámu za 2 lehké figury. Černý se sice ještě musí nějak vyvinout, ale tady se asi bodovat nebude… Po jakési zápletce se materiál transformuje tak, že Miloš má v koncovce dvě kvality méně, ale věže už hrají a Milošovi střelci toho už mnoho nepoberou. Soupeř si vybral nějakou rozumně vyhranou koncovku a vítězí. 2-3

Zápas vyhlíží mizerně. Naštěstí se Petrovi Krasnayovi 5. podařilo nějakým způsobem ulovit bílého střelce a má teď celou věž více (za 2 pěšce, abych byl akurátní), ale nemůže se díky strašné vazbě hnout. Soupeř se taky nemůže hnout, protože by zrušil tu strašnou vazbu. Peter sice může hejbat bělopolným střelcem, ale ten nemá do čeho by kousnul – tady to vypadá na jasnou remis s věží více…

Ještě více naštěstí se však vedlo mně – Petr Sýkora - 7. V pozici, kdy soupeř už získal znatelné, avšak jen optické plus, se dopustil chyby a dovolil mi zahrát tah typu zvedák. Využil jsem nešťastně postavené bílé dámy na g1 a navštívil koněm políčko e5, které mělo být nedostupné, protože bílý pěšec stojí na f4… Soupeř se ze šoku nevzpamatoval a místo toho, aby odevzdal pěšce a hrál dál s nadějí na dlouhý, (avšak pro něj nezáživný) boj, tak nastavuje figuru. Byla to tzv. “partie jednoho tahu”, ale proč taky nemít někdy štěstí, že! 3-3.

Abych nezapomněl na Martina Nečadu 3. Hraje koncovku S+J proti 2S, naštěstí je materiál dost redukovaný, už jen tři pěšci na každé straně, pak už jen dva, zbývá jen nenastavit figuru, nebo nedopustit koncovku 2S proti J (bez pěšců).

Dlouho přemýšlí Peter Krasnay 5., jak se z té příšerné vazby dostat, a dává partii za remis, bohužel právě v okamžiku, kdy se mohl z té vazby vymotat a postavit soupeře před neradostný výběr – buď hrát beznadějnou věžovku, nebo beznadějnou pěšcovku. (Beznadějnost věžovky je zřejmá, o pěšcovce se ještě vedly po partii docela spory). 3%-3%.

Martinův soupeř chvíli hraje klubko těch 4 lehkých figur už zcela bez pěšců, ale když Martin naznačí, že klidně jednu figuru nechá stát, a ty druhé vymění, tak je remis i tady. 4-4

Co říci závěrem? 4-4 to mohlo být o 4 hodiny dříve. Všimněte si, že prohry utrpěli ti nebojovnější z nás, skoro by se chtělo říci: dobře jim tak :-)

Autor: PeS


powered by Ondřej Veselý (C) 2004 - 2024