1 Kubečka David2257½ : ½ Pták Pavel (h)2130
2 Profant Tibor (c)2225½ : ½ Doležal Martin (h)2283
4 Dvořák Ludvík21120 : 1 Kout Zdeněk (h)2080
6 Bébr Jan2003½ : ½ Novotný Jaroslav2010
7 Eckstein Michael19810 : 1 Rada Jan2033
8 Krejbich Miloslav1958½ : ½ Pospěch Radim2022

Na Asix jsme si tajně brousili zuby, dokonce jsme nastoupili v základní bojové sestavě, což se nám zatím letos nestalo.

Začalo to velmi dobře dvěma remízami na 1. a 2. desce, Asix totiž boduje především na horních šachovnicích. Pak však došlo k první smůle, Igor mohl jednotahově získat dámu za 2 figury, ale přehlédl to a prohrál. 1:2

Kolem časové kontroly skončily další 3 partie. Já jsem nedokázal porazit pana Krejbicha, ač jsem ho celou partii tlačil ve slovanské, v závěru se mi nedostávalo času a přehlédl jsem obranný obrat s následujícími výměnami skončil v symetrické věžovce 5p:5p, tupá remis. Honza Rada si zaslouží plné absolutorium Michaela Ecksteina černými suveréně přejel. Honzův matový útok ve vlastní časové tísni byl impresivní. Jedinou kliku v utkání využil Jára Novotný, v prohrané koncovce J+V+p proti S+V+2p  sebral pěšce se šachem, čímž přilákal soupeřova krále do dlouhých jezdcových vidlí. A byla hned remis, to nám odlehlo! 3:3

Teď to vypadalo dost nadějně, zbývající 2 partie byly slibné, kapitán Jirka Matyska měl složitou pozici, kde se mohlo stát cokoliv (taky že stalo, ale to bych předbíhal), ale čas hovořil jednoznačně pro něj. Úkol byl nezvorat to a soupeře, jakkoli sympatického, shodit. Zdeněk Kout měl D proti S+V a bylo otázkou, zda se to dá vyhrát. Ludvík Dvořák postavil pevnost ze zablokovaných pěšců, poté  však nezvolil zřejmě jedinou cestu k remíze (pro svědky Sd3, Dh1 Kg6!) a Zdeněk začal vítězně šachovat krále přičemž jedl jenoho černého pika za druhým. V ten moment jsme signalizovali Jirkovi Matyskovi: nabídni remis, dej to za remis, proboha remis, .... Jeho soupeř měl v tu dobu snad už jen 2-3 minuty, Jirka cca 15. Zdeněk precizně vítězí. 4 : 3

Zde malá vsuvka. Ludvíka Dvořáka bych navrhl na cenu fair play, v situaci kdy měl na hodinách 4 minuty a Zdeněk asi 2, nezmáčkl Zdeněk hodiny. S hrůzou jsme zírali jak ubíhají Zdeňkovi sekundy, rozhodčí bystře sleduje, zda neděláme na Zdeňka vopičky, nekopeme mu do židle atp., v tom Ludva klidným hlasem povídá "nezmáčkl jsi hodiny". Takových gentlemanů je už dneska pomálu.

Zpět k infarktové partii Jirky: vše je napjaté - pozice, čas na Hejdových hodinách, soupeři, my, opasky, výsledek zápasu, prostě všeobecná napjatost. Jirka to nevydrží a, maje stále na hodinách asi 11 minut proti 2 dělá hrubku, po níž ztrácí koně, sakra. Bohužel to ani nejde hrát dál, i pozice je špatná a soupeř pokračuje důsledně v matovém útoku, který může Jiří prakticky jen sledovat. Jiří vzdává tah před matem. Heydovi zbývá na hodinách 11 sekund (!!!), na jednotahový mat čas dostačující. 4:4

Snažíme se Jirku nebít a rozcházíme se k domovům zpytovavše vlastní svědomí. Byla to smůla? Ne, jsme dudáci, měli jsme ten zápas vyhrát a byli bychom už skoro zachráněni.

Autor: Radim