.: PŘIHLÁSIT SE :.

NickName: 

Heslo: 


Zaregistrovat se

.: KONTAKT :.

email

Družstva

Dukla ADukla BDukla CDukla DDukla E

Komentář k zápasu Pardubice - DA

L. Efler - Bauma 1/2

Bojovná partie. Zavřená sicilská. Poslední dobou zkouším na zavřenou sicilskou hrát za černé g5, abych pak vyměnil po f4 pešce vyměnil a v dalších tazích si připravil velkou rošádu.

Černý v zahájení celkem vyrovnal, akorát na tah stihnul udělat to, co potřeboval (tahem J7c6). Nicméně ta jeho idea g5 je velice riskantní, takže se nabízí úvaha, že bílý udělal v zahájení někde chybu. V takovém případě bylo chybou zahrát tah c4, protože k ostatním tahům bílého těžko mít nějaké výhrady. Ale těžko soudit, i ten tah c4 vypadá docela rozumně. Na druhou stranu černý se přehnaně opatrným manévrem Da5-b6 dobrovolně připravil o tempo, mohl hrát Db6 rovnou, což bylo zdá se lepší. Podle všeho, pokud bílý černého výstavbu nevyvrátí v zárodku nějakým překvapivým taktickým obratem, černý pak dál už moc problémů nemá.

V dalším průběhu bílý přistoupil na ostrý, ale pro něj dvojsečný boj na opačných křídlech (Dc2). Místo toho zřejmě mohl zdvojit věže na f-sloupci a v klidu pozici držet.

Černý pak mohl v dalším průběhu boje zahrát manévr Dd8-e7, čímž by bílého útok velmi výrazně otupil, což by pravděpodobně vedlo k jeho výhodě.

To nevyužil, ale i tak stál celkem v pohodě. Nicméně ale, i když bílý jak z japonských šachů půlkou figur útočil a půlkou obložil krále, byly by jeho útočné hrozby natolik nepříjemné, že by neumožňovaly černému hrát partii na výhru.

Bílý ale udělal chybu, když zahrál tah Sf4. Místo toho měl zahrát b4 (protože po výměně na c5 by měl k dispozici silný úder Sb4).

Černému pak bohužel o tempo nevycházel manévr De7-h7-h2 s matem, takže se musel spokojit se ziskem pěšce a zklidnění pozice.

Pozice s pěšcem navíc pak měla být vyhraná za černého, ale ten s ubývajícím časem zcela ztratil niť, jak pokračovat dál, a nakonec byl rád, když mu soupeř nabídl remízu.

Autor:jirka bauma

powered by Ondřej Veselý (C) 2004 - 2024